Perspektywa całkiem inna niż ludzka: jak widzi pies?

Perspektywa całkiem inna niż ludzka: jak widzi pies?
Pies wyglądający przez okno

Świat przez oczy psa jest z pewnością inny od tego, który widzimy my, ludzie. To, jak widzi pies, to temat, który fascynuje zarówno naukowców, jak i właścicieli psów. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak Twój czworonożny przyjaciel dostrzega Cię i otaczający go świat? Czy rzeczywiście psy widzą tylko w odcieniach szarości? A może widzą więcej kolorów, a my po prostu o tym nie wiemy? Czy mogą widzieć w ciemności, podobnie jak koty? Bez dalszego zbędnych wstępów, przejdźmy do konkretów.

Znacznie szersze pole widzenia: jak psy widzą świat? 

Zacznijmy od zrozumienia, jak widzą psy. W oczach psa znajduje się specjalny układ receptorów i nerwów, które różnią się od tych, które mamy my, ludzie. Jest to przyczyną, dla której świat, który dostrzega nasz czworonożny towarzysz, jest nieco inny od tego, jaki widzimy my.

Jedną z najbardziej znaczących różnic pomiędzy ludzkim a psim widzeniem jest pole widzenia. Psy potrafią widzieć znacznie szerszy obszar niż my – to właśnie dlatego potrafią tak skutecznie śledzić ruchy, nawet jeśli dzieje się to na obrzeżach ich pola widzenia. Psy widzą głównie to, co jest bezpośrednio przed nimi, ale dzięki szerokiemu polu widzenia są w stanie dostrzegać też ruchy po bokach.

Wszystko to wynika z budowy psiego oka. Psy, zwłaszcza te z długimi pyskami, mają oczy ustawione bardziej na boki głowy, co pozwala im dostrzegać więcej z boków. Nawet psy z krótszymi pyskami, jak mopsy, mają pole widzenia szersze od naszego, wynoszące około 240 stopni. Dla porównania, ludzkie pole widzenia wynosi około 180 stopni.

Ich pole widzenia jest szersze, a ich oczy są przystosowane do wykrywania ruchów na obrzeżach ich pola widzenia. To daje im unikalną zdolność dostrzegania i reagowania na otoczenie w sposób, który jest zupełnie inny od naszego.

Pies w lesie ze swoim właścicielem
Pies w lesie ze swoim właścicielem

Jak pies widzi człowieka – proste pytanie i skomplikowana odpowiedź

Kiedy pytamy o to, jak widzi pies człowieka, nie mówimy tylko o tym, jak człowiek wygląda dla psa. Mówimy także o tym, jak psy interpretują nasze działania, nasze ruchy, a nawet nasze emocje.

Jedno jest pewne: psy widzą obraz ludzi inaczej niż my widzimy siebie. Jak widziany okiem psa, człowiek jest nie tyle statycznym obiektem, co dynamicznym, pełnym energii i ruchu. „Pies widzi człowieka” – brzmi prosto, ale za tym stwierdzeniem kryje się cały świat obserwacji i interpretacji.

To jak widzi pies człowieka, różni się również w zależności od rasy, wieku i indywidualnych cech psa. Ale istnieją pewne uniwersalne zasady, które mogą nam pomóc zrozumieć, jak widzi pies człowieka.

Psy są wyostrzone na ruch

Psy widzą obraz ruchu z wyjątkową precyzją. Zauważysz to, gdy zobaczysz, jak pies biegnie za piłką, skacze, by złapać frisbee, czy zwraca uwagę na poruszające się liście. To dlatego, gdy chcemy zwrócić na siebie uwagę psa, często to ruch jest tym, co najbardziej przyciąga ich uwagę.

Stanie w miejscu może sprawić, że pies przestanie nas zauważać, ale ruch – nawet drobny – natychmiast przyciąga ich uwagę. Psy są skonstruowane do wykrywania ruchu, a ich oczy i mózgi są wyjątkowo do tego przystosowane. Właśnie dlatego tak łatwo jest je zaskoczyć, gdy nagle wyskoczymy z ukrycia – ich oczekiwania na to, co się wydarzy, są całkowicie skupione na ruchu.

Jak pies czyta emocje z naszych ruchów?

Ludzkie oczy są skonstruowane tak, że najłatwiej rozpoznajemy twarze innych ludzi. Rozpoznajemy ich emocje po wyrazie twarzy, zmarszczkach czoła, a nawet po drobnych zmianach w pozycji oczu. Psy, choć wydają się zwracać uwagę na nasze twarze, są tak naprawdę bardziej skoncentrowane na naszych ruchach.

Pies widzi świat poprzez nasze ciała i interpretuje nasze intencje i emocje poprzez nasze ruchy. To jest część tego, co sprawia, że psy są tak dobrymi towarzyszami dla ludzi. Potrafią odczytać nasze nastroje, nie przez nasze słowa, ale przez nasze działania. Dlatego pies zawsze wydaje się wiedzieć, kiedy jesteśmy smutni, zestresowani czy szczęśliwi – czytają nasze ciała jak otwartą książkę.

Jak pies widzi ludzką twarz?

Wciąż istnieje debata na temat tego, jak bardzo psy skupiają się na naszych twarzach. Niektóre badania sugerują, że psy nie są zbyt zainteresowane ludzkimi twarzami, skupiając się bardziej na naszych ciałach i tym, co robimy. Inne badania sugerują, że psy mogą rozpoznawać i pamiętać ludzkie twarze, zwłaszcza twarze osób, które dobrze znają.

Jakie kolory widzi pies?

Wciąż istnieje wiele mitów na temat tego, jak widzi pies. Jednym z najpopularniejszych jest ten, że psy widzą świat wyłącznie w odcieniach szarości. To jednak nie jest prawda. Psy widzą kolory, choć ich percepcja kolorów jest inna niż nasza.

Psy widzą niektóre kolory, ale nie wszystkie. Ludzkie oczy mają trzy rodzaje komórek zwanymi czopkami, które pomagają nam rozróżniać czerwień, zieleń i niebieski. Psy, z drugiej strony, mają tylko dwa typy czopków, co oznacza, że rozróżniają kolory w nieco inny sposób.

Głównymi kolorami, które pies dostrzega, są odcienie żółtego i niebieskiego. Kolory takie jak czerwień, zieleń czy pomarańczowy są dla psa trudne do zidentyfikowania. Czerwień może wyglądać dla psa jak ciemnoszary, podczas gdy zieleń może wydawać się żółta. To oznacza, że twój pies widzi świat nieco inaczej niż ty.

Dlatego jeśli używasz kolorowych znaczków, przeszkód czy akcesoriów dla pupila, aby trenować psa będziesz wiedzieć jakie odcienie wybrać i co pomoże Ci w nauce Twojego pupila nowych sztuczek.  

Pies rasy beagle ze swoją właścicielką
Pies rasy beagle ze swoją właścicielką

Czy pies widzi w nocy? 

Zdumiewało Cię, jak Twój pies porusza się po omacku, nie potykając się o żadną przeszkodę? Właśnie, jak to jest możliwe, że nocy widzi pies z taką łatwością, skoro my, ludzie, miewamy z tym kłopoty? Klucz do zrozumienia tego zagadnienia leży w budowie psiego oka, które różni się od budowy oka człowieka.

Psy, te niezwykłe stworzenia, mają kilka unikalnych cech, które pomagają im lepiej widzieć w ciemności. Jednym z nich jest większa soczewka w porównaniu do ludzkiego oka, która pozwala na skupienie większej ilości światła. W dodatku, w oczach psów znajduje się więcej fotoreceptorów odpowiedzialnych za widzenie w warunkach słabego oświetlenia, co daje im przewagę nad nami, kiedy światło dnia zaczyna słabnąć.

Oczywiście, widzenie to nie tylko kwestia technicznej budowy oka, ale również adaptacji do różnych warunków, w jakich pies musi funkcjonować. W końcu wiele ras psów zostało wyhodowanych z myślą o specyficznych zadaniach, takich jak stróżowanie czy śledzenie, które wymagały od nich zdolności do pracy w nocy. Tak więc przeciętny pies widzi lepiej w nocy niż człowiek.

Wszystko sprowadza się do tzw. tapetum lucidum, błony odblaskowej, która znajduje się za siatkówką w oku psa. Ta błona odbija światło z powrotem przez siatkówkę, dając psu drugą szansę na wyłapanie fotonów. Dzięki temu pies może lepiej dostrzegać kształty i ruch w ciemności.

Jednak nawet z takim „supermocami” psi wzrok nie jest doskonały. Pies dostrzega kontury i ruch, ale jego ostrość widzenia pozostawia wiele do życzenia. To oznacza, że w nocy, mimo iż pies może poruszać się swobodnie, nie jest w stanie dostrzec szczegółów tak dobrze jak my w pełnym świetle dnia. Czy zatem możemy powiedzieć, że nocy widzi pies lepiej od człowieka? Zdecydowanie tak, ale z pewnymi zastrzeżeniami.

Na jaką odległość widzi pies?

Często zastanawiamy się, jakim cudem nasz futrzany przyjaciel jest w stanie dostrzec przysmak wypuszczony z naszych rąk na znacznej odległości, czy dostrzec sylwetkę swojego ulubionego człowieka w tłumie spacerowiczów. Wszystko to ma swoje źródło w niezwykłym adaptowaniu się psiego oka do różnych warunków.

Siatkówka oka psów jest tak skonstruowana, że doskonale radzi sobie z widzeniem przedmiotów znajdujących się na dużej odległości. Psy potrafią dostrzegać obiekty w ruchu nawet z odległości 700-800 metrów! W przypadku obiektów statycznych ta odległość skraca się do około 500 metrów. To robi wrażenie, prawda? Wyobraź sobie, że twoje oko potrafiłoby dostrzegać szczegóły z odległości pół kilometra.

Czy bliskie otoczenie również jest dla nich dobrze widoczne? Podobnie jak u ludzi cierpiących na „dalekowzroczność”, psy nie radzą sobie zbyt dobrze z dostrzeganiem detali z bliskiej odległości. Dla psa obiekt widziany z odległości około 30-40 centymetrów jest dopiero dobrze dostrzegalny. Tak więc, jeżeli kiedykolwiek zdarzyło Ci się zauważyć, że Twój piesek ma problemy ze znalezieniem zabawki leżącej tuż przed jego nosem, teraz już wiesz dlaczego.

Jak sprawdzić, czy pies widzi?  

Pierwsza rzecz, na którą należy zwrócić uwagę, to naturalna umiejętność psów do reagowania na ruch. Jeżeli Twój pies normalnie reaguje na szybki ruch, to jest to dobry znak. Zobacz, czy Twój pies podąża za przesuwającą się ręką, czy zabawką. Jeśli tak, jest to dobry znak, że Twój pies widzi.

Sprawdzenie, czy pies widzi, nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Jednym z prostych testów, które można przeprowadzić w domu, jest poruszanie ręką czy zabawką w polu widzenia psa. Jeśli Twój pies podąża za tym obiektem oczami, prawdopodobnie widzi.

Możesz również próbować przesuwać przedmiot wokół głowy psa, zwracając uwagę na to, czy każde oko śledzi ten ruch. Jeśli tak, to prawdopodobnie oba oczy psa prawidłowo działają. Pamiętaj jednak, że te testy mają charakter wyłącznie orientacyjny i nie zastąpią profesjonalnej oceny weterynarza.

Pamiętaj, że mimo że możemy próbować samodzielnie zrozumieć, jak widzi pies, istnieją sytuacje, które wymagają interwencji specjalistów. Jeżeli zauważysz, że Twój pies zaczyna się zachowywać inaczej, np. nie reaguje na Twoje gesty, często się potyka, czy wydaje się być zdezorientowany, skontaktuj się z weterynarzem. Tylko specjalista jest w stanie dokonać rzetelnej oceny i podjąć ewentualne działania lecznicze.

Zobacz więcej psich ciekawostek:


Warto wiedzieć!

Jak psy widzą świat?

Pies widzi świat inaczej niż człowiek, głównie dostrzegając odcienie żółtego i niebieskiego. Odbiera zielony i pomarańczowy jako żółty, fioletowy jako niebieski, natomiast czerwień postrzega jako ciemnoszary lub czarny kolor.

Jak pies widzi obraz w telewizorze?

Psy percepcjonują obraz dwubarwny, dzięki posiadaniu dwóch typów komórek receptorowych. Pozwalają one zobaczyć jedynie barwy żółtą i niebieską. Kolory na ekranie telewizora zdecydowanie przyciągają uwagę psów.

Czy psy widzą swoje odbicie w lustrze?

Pies, patrząc w lustro, nie rozpoznaje swojego odbicia jak człowiek. Na podstawie obserwacji naukowców, psy interpretują odbicie w lustrze jak widzi pies – jak obraz innego psa, a nie siebie.

Czy psy widzą zdjęcia?

Tak, psy potrafią rozpoznawać zdjęcia. Badania Uniwersytetu Helsińskiego pokazały, że psy, podobnie jak ludzie, mogą rozpoznać znajome twarze zarówno ludzi, jak i innych psów na fotografiach.

Udostępnij :

Najnowsze artykuły

Pieskie ciekawostki, Z psem na co dzień